زانو درد شدید یک شکایت رایج است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. زانو درد شدید ممکن است نتیجه یک آسیب، مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف باشد. شرایط پزشکی – از جمله آرتریت، نقرس و عفونت – نیز می تواند باعث زانو درد شود.

بسیاری از انواع دردهای جزئی زانو به خوبی به اقدامات مراقبت از خود پاسخ می دهند. فیزیوتراپی و زانوبندها نیز می توانند به تسکین درد کمک کنند. با این حال، در برخی موارد، زانوی شما ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

Knee Pain and Problems

علائم زانو درد شدید

محل و شدت زانو درد بسته به علت مشکل متفاوت است. علائم و نشانه هایی که گاهی اوقات با زانو درد همراه است عبارتند از:

تورم و سفتی

قرمزی و گرمی در لمس

ضعف یا بی ثباتی

صداهای ترکیدن یا خرخر کردن

ناتوانی در صاف کردن کامل زانو

 

زانو درد شدید
زانو درد شدید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

نمی‌توانید وزن را روی زانوی خود تحمل کنید یا احساس کنید که زانوی شما ناپایدار است یا می‌ریزد.

تورم مشخص زانو داشته باشید.

نمی‌توانند زانوی خود را به طور کامل دراز کنند یا خم کنند.

تغییر شکل آشکاری را در پا یا زانوی خود مشاهده کنید.

تب داشته باشید، علاوه بر قرمزی، درد و تورم در زانوی خود.

زانو درد شدیدی داشته باشید که با آسیب همراه است.

علل زانو درد شدید

زانو درد می تواند ناشی از صدمات، مشکلات مکانیکی، انواع آرتریت و مشکلات دیگر باشد.

صدمات:

آسیب زانو می‌تواند بر هر یک از رباط‌ها، تاندون‌ها یا کیسه‌های پر از مایع (بورسا) که مفصل زانو شما را احاطه کرده‌اند و همچنین استخوان‌ها، غضروف‌ها و رباط‌هایی که خود مفصل را تشکیل می‌دهند، تأثیر بگذارد. برخی از آسیب های شایع زانو عبارتند از:

آسیب ACL:

آسیب ACL پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) است (یکی از چهار رباطی که استخوان ساق پا شما را به استخوان ران شما متصل می کند). آسیب ACL به ویژه در افرادی که بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش‌هایی که نیاز به تغییر جهت ناگهانی دارند، رایج است.

شکستگی:

استخوان های زانو، از جمله کشکک زانو، ممکن است در هنگام سقوط یا تصادفات رانندگی شکسته شوند. همچنین، افرادی که استخوان‌هایشان در اثر پوکی استخوان ضعیف شده است، گاهی اوقات می‌توانند به سادگی با قدم گذاشتن اشتباه، دچار شکستگی زانو شوند.

منیسک پاره شده:

منیسک غضروف سخت و لاستیکی است که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ساق پا و ران شما عمل می کند. اگر زانوی خود را به طور ناگهانی بچرخانید در حالی که وزن را روی آن تحمل می کنید، ممکن است پاره شود.

بورسیت زانو:

برخی از آسیب‌های زانو باعث التهاب در بورس‌ها می‌شوند، کیسه‌های کوچکی از مایع که قسمت خارجی مفصل زانو را تحت فشار قرار می‌دهد تا تاندون‌ها و رباط‌ها به آرامی روی مفصل سر بخورند.

تاندونیت کشکک:

تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می شود ( بافت های ضخیم و فیبری که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می‌کنند). این التهاب می تواند زمانی اتفاق بیفتد که تاندون کشکک آسیب دیده باشد، که از کشکک زانو تا استخوان ساق پا کشیده شده و به شما اجازه می دهد لگد بزنید، بدوید و بپرید. دوندگان، اسکی بازان، دوچرخه سواران و کسانی که در ورزش ها و فعالیت های پرش فعالیت می کنند ممکن است دچار تاندونیت کشکک شوند.

بیشتر مطالعه فرمایید: علت زانو درد، 15 مورد مهم

مشکلات مکانیکی:

نمونه‌هایی از مشکلات مکانیکی که می‌توانند باعث درد زانو شوند عبارتند از:

بدن شل:

گاهی اوقات آسیب یا تخریب استخوان یا غضروف می تواند باعث شکسته شدن تکه ای از استخوان یا غضروف و شناور شدن آن در فضای مفصل شود. این ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند، مگر اینکه بدن شل با حرکت مفصل زانو تداخل داشته باشد، در این صورت اثر چیزی شبیه یک مداد است که در لولای در گیر کرده است.

سندرم Iliotibial band:

این زمانی اتفاق می‌افتد که نوار سفت بافتی که از قسمت بیرونی باسن تا بیرون زانو امتداد می‌یابد (بند ایلیوتیبیال) آنقدر سفت می‌شود که به قسمت خارجی استخوان ران شما ساییده می‌شود. دوندگان مسافت و دوچرخه سواران به ویژه مستعد ابتلا به سندرم باند ایلیوتیبیال هستند.

دررفتگی کاسه زانو:

این زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان مثلثی شکلی که جلوی زانوی شما را می‌پوشاند (کشکک) از جای خود خارج می‌شود، معمولاً به سمت بیرون زانوی شما. در برخی موارد، کاسه زانو ممکن است جابجا بماند و شما بتوانید دررفتگی را ببینید.

 

زانو درد شدید
زانو درد شدید
درد لگن یا پا:

اگر درد لگن یا پا دارید، ممکن است راه رفتن خود را تغییر دهید تا از مفصل دردناک خود خلاص شوید. اما این تغییر راه رفتن می تواند فشار بیشتری بر مفصل زانو شما وارد کند و باعث درد زانو شود.

عوامل خطر در زانو درد شدید

تعدادی از عوامل می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات زانو را افزایش دهند، از جمله:

اضافه وزن:

اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش فشار روی مفاصل زانو می شود، حتی در حین فعالیت های معمولی مانند راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها. همچنین با تسریع در تجزیه غضروف مفاصل، شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به آرتروز قرار می‌دهد.

عدم انعطاف یا قدرت عضلانی:

کمبود قدرت و انعطاف پذیری می تواند خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش دهد. عضلات قوی به تثبیت و محافظت از مفاصل کمک می کنند و انعطاف پذیری عضلات می تواند به شما در دستیابی به دامنه کامل حرکت کمک کند.

ورزش یا مشاغل خاص:

برخی از ورزش ها نسبت به سایر ورزش ها فشار بیشتری بر زانوهای شما وارد می کنند. اسکی آلپاین با چکمه‌های اسکی سفت و پتانسیل سقوط، پرش‌های بسکتبال و پیوت‌ها، و ضربات مکرر زانو در هنگام دویدن یا دویدن، همگی خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش می‌دهند. مشاغلی که به فشارهای مکرر روی زانوها نیاز دارند مانند ساخت و ساز یا کشاورزی نیز می‌توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.

مصدومیت قبلی آسیب دیدگی قبلی زانو احتمال آسیب مجدد به زانو را افزایش می دهد.

عوارض زانو درد شدید

همه دردهای زانو جدی نیستند. اما برخی از آسیب‌های زانو و شرایط پزشکی، مانند آرتروز، در صورت عدم درمان می‌توانند منجر به افزایش درد، آسیب مفاصل و ناتوانی شوند. و داشتن یک آسیب زانو – حتی یک آسیب جزئی – این احتمال را افزایش می دهد که در آینده آسیب های مشابهی داشته باشید.

جلوگیری از زانو درد شدید

اگرچه همیشه نمی‌توان از زانو درد جلوگیری کرد، توصیه های زیر ممکن است به جلوگیری از آسیب ها و زوال مفصل کمک کند:

وزن اضافی را کم کنید:

این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای زانوهای خود انجام دهید. اضافه وزن خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.

ورزش کنید:

مطمئن شوید که تکنیک ها و الگوهای حرکتی که در ورزش یا فعالیت خود استفاده می کنید، بهترین هستند.

 

ورزش جهت جلوگیری از زانو درد شدید
ورزش جهت جلوگیری از زانو درد شدید

عضلات خود را قوی کنید:

عضلات ضعیف عامل اصلی آسیب دیدگی زانو هستند. شما از تقویت عضلات چهارسر ران و همسترینگ، عضلات جلو و پشت ران خود که به حمایت از زانو کمک می کنند، سود خواهید برد. تمرینات تعادلی و پایداری به عضلات اطراف زانو کمک می کند تا به طور موثرتری با هم کار کنند. از آنجایی که عضلات سفت نیز می توانند به آسیب کمک کنند، کشش مهم است. سعی کنید تمرینات انعطاف پذیری را در تمرینات خود بگنجانید.

بیشتر مطالعه فرمایید: بهترین درمان زانو درد، 11 مورد طلایی

در مورد ورزش هوشمند باشید. اگر به آرتروز، زانو درد مزمن یا آسیب های مکرر مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد شیوه ورزش خود را تغییر دهید. تغییر به شنا، ایروبیک در آب یا سایر فعالیت‌های موثر را در نظر بگیرید. گاهی اوقات محدود کردن فعالیت‌های پرتأثیر باعث تسکین می‌شود.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *