علت درد زانو بسته به اینکه کدام یک از ساختار های زانوی شما دچار آسیب شده است متفاوت می‌باشد. در بدترین حالت، درد زانو سبب می‌شود که در فعالیت های روزانه‌ی شما اختلال ایجاد شود. ممکن است این درد را هنگام خم کردن زانوی خود، در حین وزن دادن روی آن یا همیشه احساس کنید. با این حال، درمان ها و گزینه های مدیریت درد وجود دارد که می تواند این مشکلات را از بین ببرد یا کاهش دهد. متخصصان مدیریت درد برای کمک مناسب هستند. به عنوان یک پزشک، متخصصان بیهوشی در مدیریت درد متخصص هستند و برای ارزیابی و توسعه یک برنامه درمانی خاص برای هر بیمار آموزش دیده اند.

Knee Pain

 

علت درد زانو
علت درد زانو

علت درد زانو چیست؟

مفصل زانو شما از استخوان، غضروف، رباط ها و مایع تشکیل شده است. ماهیچه ها و تاندون ها به حرکت مفصل زانو کمک می‎کنند. هنگامی که هر یک از این ساختارها آسیب ببیند، شما دچار مشکلات زانو می شوید.

Knee Pain and Problems

برخی علل شایع زانو درد عبارتند از:

آرتروز:

غضروف زانو به تدریج از بین می رود.

روماتیسم مفصلی:

ممکن است زانو متورم شود و غضروف از بین برود.

آسیب های رباط:

آسیب های رباط صلیبی قدامی (ACL) معمولاً از یک حرکت چرخشی ناگهانی ناشی می شود. آسیب به رباط صلیبی خلفی (PCL) معمولاً در اثر ضربه مستقیم مانند ضربه ناشی از تصادف رانندگی یا فعالیت های ورزشی ایجاد می شود.

بیشتر مطالعه فرمایید: علت زانو درد، 15 مورد مهم

آسیب های تاندون:

اینها می توانند از التهاب تا پارگی، به احتمال زیاد از استفاده بیش از حد در ورزش یا از زمین خوردن متغیر باشند.

صدمات و اختلالات غضروفی:

آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد، ضعف عضلانی یا ناهماهنگی زانو می تواند غضروف کاسه زانو را نرم کند یا ضربه ای به زانو ممکن است تکه ای از غضروف را پاره کند.

کاسه زانو شکسته:

استخوان کوچک و گرد (کشکک) که در جلوی مفصل زانو شما قرار دارد، معمولاً در نتیجه زمین خوردن یا ضربه مستقیم به زانو می شکند.

چرا باید به متخصص مدیریت درد مراجعه کنم؟

مدیریت درد بخش مهمی از هر برنامه درمانی است، هم برای کاهش ناراحتی و هم برای کمک به بهبودی. متخصصان مدیریت درد طیف کاملی از گزینه های تسکین درد و نحوه استفاده از این گزینه ها را به صورت ترکیبی درک می کنند. درمان‌هایی که به‌عنوان بخشی از یک طرح جامع و چندوجهی انجام می‌شوند، ممکن است کمک کنند، حتی اگر هر درمان به‌نظر نمی‌رسد در صورت استفاده جداگانه، تفاوتی ایجاد کند.

متخصصان مدیریت درد با بیماران برای کمک به تشخیص درد و درمان ایمن و مؤثر آن با کمترین عوارض جانبی کار می کنند. این درمان ها نیازی به دارو ندارند. در واقع، مدیریت درد به طور کلی زمانی موفقیت آمیزتر است که از یک رویکرد جامع، با یا بدون دارو استفاده شود.

چه زمانی باید به متخصص مدیریت درد مراجعه کنم؟

اگر به نظر می رسد که درد حاد (کوتاه مدت) زانو شما در حال تبدیل شدن به درد مزمن (طولانی مدت) است، باید با یک متخصص مدیریت درد مشورت کنید. به طور کلی، این زمانی است که درد بیش از 90 روز طول می کشد، اما ممکن است زودتر باشد. دردی که برای شرایطی که دارید بیشتر از حد انتظار طول بکشد، یک علامت هشدار دهنده است که درد مزمن می شود.

متخصصان مدیریت درد می توانند تشخیص و درمان را به تنهایی یا با مشورت سایر پزشکان انجام دهند. سایر پزشکان شامل: پزشک مراقبت های اولیه، ارتوپد، روماتولوژیست یا فیزیوتراپیست ‌می‌باشد.

ارتوپدها مشکلات مربوط به استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها و عضلات را درمان می کنند. روماتولوژیست ها در درمان غیر جراحی آرتریت و سایر بیماری های روماتیسمی تخصص دارند. فیزیوتراپیست ها از تمرینات و کشش، تمرین حرکتی، ماساژ پزشکی و سایر تکنیک های عملی برای کمک به بیماران برای افزایش تحرک، کاهش درد و محافظت در برابر آسیب بیشتر استفاده می کنند.

علت زانو درد چگونه تشخیص داده می شود؟

یک معاینه کامل برای تعیین دقیق ضروری است. معاینه باید شامل ارزیابی این باشد که آیا درد واقعاً از زانو نشات می‌گیرد یا خیر. گاهی اوقات درد زانو می تواند به درد از منبع دیگری مانند آسیب لگن اشاره شود. “درد ارجاع شده” به این معنی است که آسیب یا بیماری در یک قسمت از بدن باعث ایجاد درد در مکان دیگری می شود.

هنگام تشخیص، پزشک شما اطلاعاتی را در نظر می گیرد که شامل موارد زیر است:

به عنوان مثال، استئوآرتریت در افراد مسن شایع تر است و شرایط مرتبط با استفاده بیش از حد در افرادی که در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند، بیشتر است. چاقی نیز می تواند عاملی در برخی شرایط باشد.

سابقه بیمار:  پزشک برای تعیین منابع احتمالی تروما، مانند تصادفات رانندگی یا آسیب های ورزشی، سؤالاتی می پرسد. پزشک همچنین از شما می پرسد که کجا و چه زمانی درد را احساس می کنید.

نتایج یک معاینه فیزیکی: پزشک زانوی شما را حرکت می دهد و برای علائم آسیب به عضله، تاندون یا غضروف بررسی می کند. این شامل بررسی محل درد، مانند پشت زانو، جلوی زانو، یا داخل یا بالای زانو است.

نتایج تصویربرداری و آزمایشات دیگر:  گاهی برای شناسایی آسیب‌های ساختاری یا ناهنجاری‌ها، عکس‌برداری با اشعه ایکس، MRI یا سایر آزمایش‌های تشخیصی مورد نیاز است.

چه درمان هایی می توانند درد را تسکین دهند؟

ماهیت آسیب، نوع درمان را تعیین می‌کند.

درمان زانو درد حاد:

تکنیک  RICEکه به ترتیب شامل استراحت، یخ، فشرده سازی، و ارتفاع می‌باشد.

 

درمان زانو درد حاد
درمان زانو درد حاد

درمان زانو درد مزمن:

برای درد مزمن، استراحت ممکن است عضلاتی را که برای کاهش یا از بین بردن درد نیاز به تقویت دارند، ضعیف کند.

ورزش و فیزیوتراپی:

برخی از تمرینات به ساخت یا کشش عضلات و کاهش درد کمک می کنند. همچنین باید بدانید که از کدام ورزش‌ها باید اجتناب کرد زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر به زانو شود.

تغییر سبک زندگی:

تغییراتی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، حفظ وزن سالم فشار وارده بر زانوهای شما را کاهش می دهد. همچنین ممکن است لازم باشد از فعالیت هایی مانند دویدن که نیروی زیادی به زانو وارد می کند اجتناب کنید.

بلوک های عصبی ژنیکولی:

این درمان سیگنال‌های درد را که اعصاب ژنیکولی بین مفصل زانو و مغز منتقل می‌کنند، مسدود می‌کند. این ابتدا با تزریق یک ماده بی حس کننده برای تسکین کوتاه مدت انجام می شود. اگر موثر باشد، بیمار می‌تواند با یک روش غیرجراحی به نام فرسایش رادیوفرکوئنسی تسکین طولانی‌مدت داشته باشد. این روش برای انعقاد پروتئین‌های عصب گرما تولید می‌کند که سیگنال‌های درد را متوقف می‌کند.

بیشتر مطالعه فرمایید: 3 درمان قطعی زانو درد

تحریک اعصاب محیطی:

یک جراح الکترودها و یک بسته باتری کوچک را در نزدیکی اعصاب محیطی کاشت می کند که سیگنال های درد را از زانو منتقل می کند. الکترودها جریان الکتریکی ضعیفی را به عصب می رسانند (با ایجاد احساس سوزن سوزن شدن)، آن را فریب می دهد تا سیگنال های درد را به مغز خاموش کند. بیمار فرکانس تحریک الکتریکی را کنترل می کند.

 

علت درد زانو
علت درد زانو

درمان های مکمل:

برخی از افراد با استفاده از ماساژ، بیوفیدبک، آرامش، مدیتیشن، طب سوزنی، یوگا یا تجسم تسکین می یابند.

دارو:

این شامل داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و داروهای قوی تر مانند مواد افیونی می شود. سایر داروها نیز می توانند کمک کنند، از جمله استروئیدها. از آنجا که مواد افیونی می توانند اعتیادآور باشند، مهم است که یک متخصص مدیریت درد واجد شرایط بر برنامه دارویی شما نظارت داشته باشد. همچنین در مورد داروهای ضد التهاب و استروئیدها که می توانند غضروف و مفاصل زانو را ضعیف کنند، احتیاط لازم است.

عمل جراحی:

این در درجه اول برای رفع آسیب های ساختاری استفاده می شود. جراحی نباید اولین انتخاب باشد، اما گاهی اوقات تنها راه حل است. صفحه جراحی زانو ساخته شده برای این لحظه جزئیاتی در مورد گزینه ها و ملاحظات مدیریت درد ارائه می دهد.

بیشتر مطالعه فرمایید: کلینیک درد چیست و 6 راه درمان موثر زانو درد

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *