کلینیک درد چیست؟

زانو درد گاه به گاه شایع است، به خصوص اگر در زندگی روزمره خود فعالیت زیاد داشته باشید. اگر یک روز طولانی را روی پاهای خود راه رفته باشید یا در حین تمرین بیش از حد به خود فشار بیاورید، ممکن است زانوی شما آسیب ببیند. درد زانو معمولاً با روش‌های درمان خانگی مانند استراحت و استفاده از یخ از بین می‌رود.

درد مزمن زانو موضوع دیگری است. اگر درد بیش از چند ماه طول بکشد، به عنوان درد مزمن تعریف می شود. در صورت داشتن علائمی که در زیر توضیح داده شده است، باید به یک متخصص درد مراجعه کنید.

علائمی که به شما می‌گوید که زمان مراجعه به یک متخصص درد است

درد شما حتی با خوردن مسکن به طور مداوم بدتر می شود. زانو درد کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر نمی توانید بخوابید یا کارهایی را که از آن لذت می برید انجام دهید، باید به کلینیک درد مراجعه کنید. یکی از تخصصی ترین کلینیک های درد در ایران کلینیک چند تخصصی درد مهرگان است. اگر کار خود را از دست داده اید، وقت آن است که به متخصص درد مراجعه کنید.

اگر از نتایج درمان فعلی خود، مانند داروهای ضد التهاب و استراحت راضی نیستید بهتر است پزشک متخصص درد شما را ویزیت کند. اگر به دنبال راههای جدید درمان زانو درد می‌گردید به پزشک متخصص درد مراجعه کنید. که دکتر مجید نجفی یکی از افرادیست که در این مسیر می تواند به شما کمک کند.

متخصص درد کیست؟

متخصص درد یک متخصص پزشکی با آموزش تخصصی در زمینه تشخیص و درمان درد است. درمان درد نیاز به آموزش تخصصی دارد زیرا یک موضوع پیچیده است. متخصصان درد از روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای درمان درد در منبع آن استفاده می‌کنند تا به تسکین طولانی‌تری دست یابند. درمان‌هایی که آن‌ها به کار می‌گیرند درد را پنهان نمی‌کنند، بلکه ریشه مشکل خاص را پیدا می‌کنند.

درمانهای کلینیک درد برای زانو درد

اگر نمی‌دانید که یک متخصص درد می‌تواند چه نوع درمان‌هایی را برای زانو درد ارائه دهد، این قسمت را مطالعه کنید. چند نمونه شامل تزریق ژل و درمان پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP است. تزریق ژل حاوی اسید هیالورونیک است که باعث روان شدن مفصل زانو می شود و به طور قابل توجهی درد را کاهش می دهد. همچنین حرکت مفصل را راحت تر می کند.

درمان با پی آر پی نوعی درمان است که شامل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به طور مستقیم به مفصل است. این تزریق برای کاهش التهاب و آغاز روند بهبود طبیعی بدن است. مطالعات نشان داده اند که درمان PRP در بیماران مبتلا به زانو درد ناشی از آرتروز بسیار موثر است و نتایج مثبت آن حتی چندین ماه پس از درمان نیز احساس می شود.

درد مزمن آرتروز می تواند هر جنبه ای از زندگی را مختل کند. از عملکرد کاری و کارهای روزانه گرفته تا استراحت با کیفیت و حتی روابط شخصی. اگر با وجود درمان و عادات سبک زندگی سالم نمی توانید درد خود را کنترل کنید، با متخصص درد مشورت کنید.

زانو درد
زانو درد

 

 

 

نقش کلینیک درد در زانو درد چیست؟

در کلینیک درد، بیماریهای اسکلتی و عضلانی درمان می‌شوند. در این کلینیکها، با استفاده از تکنولوژی مدرن و داروهای جدید، مشکلات بیماران درمان می‌شوند.

 

درمان زانو درد با استفاده از اوزون تراپی:

تقریباً 40 درصد از افراد 50 ساله یا بیشتر به دلیل آرتروز زانو درد، سفتی و کاهش عملکرد زانو را تجربه می کنند. به علاوه، میلیون‌ها جوان هر ساله به دلیل حوادث ناشی از کار و فعالیت‌های ورزشی دچار آسیب دیدگی زانو می‌شوند. برای بیماران تقریباً در تمام سنین، تزریق اوزون درمانی به زانو یک درمان طولانی مدت برای تسکین زانو درد بدون جراحی ارائه است.

اوزون یک مولکول اکسیژن فوق‌شارژ به نام O3 است. اوزون بیش از 100 سال است برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله درد مفاصل استفاده می‌شود. اوزون تراپی جایگزینی برای درمان های تزریقی مرسوم و جایگزینی برای جراحی زانو است.

درمان‌ تزریق اوزون در تسکین درد مفاصل، بهبود درد و بهبود عملکرد و تحرک استفاده می‌شود. اوزون می‌تواند به طور ایمن و موفقیت‌آمیز بسیاری از شرایط پزشکی را درمان کنند. از جمله:

  • درد عضلانی
  • فتق دیسک
  • آسیب های ورزشی
  • کمر درد
  • گردن درد
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • ویروس ها و سایر میکروب ها در بدن

درمان زانو درد با پی آر پی:

پی آر پی یک روش درمانی تجربی است و متخصصان در حال حاضر استفاده از آن را توصیه می کنند. اگر قصد دارید تزریق PRP را انجام دهید، با مشورت پزشک خود انجام دهید. از آنجایی که تزریق PRP تجربی است، شواهد زیادی در مورد میزان ایمن و موثر بودن آنها وجود دارد.

پی آر پی چگونه کار می کند و آیا موثر است؟

پلاکت های خون حاوی فاکتورهای رشد هستند. دانشمندان بر این باورند که تزریق فاکتورهای رشد PRP از خون خود به ناحیه آسیب دیده به بافت ها کمک می کند تا با ایجاد سلول های جدید، خود را ترمیم کنند. به این ترتیب، PRP می تواند به ترمیم کردن آسیب بافتی را انجام دهد.

 PRP برای درمان آرتروز زانو بسیار موثر است.

سطوح درد: در مقایسه با دارونماها، تزریق PRP به طور قابل توجهی نمره درد را در هر جلسه پیگیری کاهش داد.

عملکرد فیزیکی: در مقایسه با گروه کنترل، PRP به طور قابل توجهی عملکرد فیزیکی را در این پیگیری ها بهبود بخشید.

عوارض جانبی: برخی از افراد عوارض جانبی را تجربه کردند، اما این عوارض بیشتر از سایر انواع تزریق نبود.

درمان زانو درد با استفاده از تزریق ژل

نکات مهمی که باید بدانید عبارتند از:

تسکین درد فوری نیست و معمولاً از هفته چهارم پس از تزریق اولیه شروع می شود. مدت بین دوره های تزریق ممکن است از 2 ماه تا 6 ماه متفاوت باشد. موثرترین دوره معمولا بین هفته های 5 تا 13 است. تزریق چندگانه ممکن است در برخی افراد موثرتر از یک تزریق منفرد باشد.

تزریق‌های اضافی ممکن است در برخی از بیمارانی که بهبود اولیه را با این درمان نشان می‌دهند، تا 3 سال تسکین بیشتری ایجاد کند. این دوره طولانی تسکین درد ممکن است در برخی موارد به تعویق عمل جراحی تعویض کامل زانو کمک کند.

 


مطالعه کنید: درمان زانو درد شدید 

 

 

درمان زانو درد با استفاده از پرولوتراپی

پرولوتراپی تزریق یک محلول تحریک کننده، معمولاً نوعی قند به نام دکستروز به مفاصل، رباط ها یا تاندون ها است. معمولاً شامل سه تا چهار تزریق یا بیشتر است که هر ماه به مدت چند ماه انجام می شود و به دنبال آن تزریق های گاه به گاه لازم است. در افراد مبتلا به استئوآرتریت (OA)، درمان 80 ساله اغلب برای درمان درد مفاصل در زانو، انگشتان دست و شست استفاده می شود.

درمان زانو درد با استفاده از عصب کشی زانو

چه زمانی از این درمان استفاده می شود؟

این درمان برای استئوآرتریت شدید زانو استفاده می‌شود. همینطور بعد از تعویض مفصل زانو، در صورت ادامه درد پس از جراحی مناسب است. عصب کشی زانو برای دردهای مزمن زانو که پس از تزریق استروئید یا دارو با تسکین کوتاه مدت پاسخ داده است، استفاده می شود. این امکان وجود دارد که پس از درمان عصب کشی عصب ژنیکولر، تسکین درد طولانی‌تری را تجربه کنید. درمان با فرکانس رادیویی پالسی مزیت کنترل درد را بدون تخریب بافت ارائه می دهد.

درمان زانو درد با استفاده از سلول بنیادی

سلول های بنیادی سلول های خاصی هستند که ظرفیت شگفت انگیزی برای تمایز به انواع سلول های مختلف، بازسازی بافت های آسیب دیده و تمایز به انواع سلول های دیگر دارند. آنها را می توان در مغز استخوان، چربی و خون بند ناف و سایر نقاط بدن یافت. برای کاهش خطر رد شدن و نگرانی‌های اخلاقی، اکثر سلول‌های بنیادی مورد استفاده در درمان‌های زانو از بدن خود بیمار (اتولوگ) می‌آیند.

نحوه عملکرد سلول های بنیادی در درمان آرتروز

به منظور ترویج بازسازی بافت و رسیدگی به علل زمینه‌ای زوال مفصل، درمان با سلول‌های بنیادی این مسائل را هدف قرار می‌دهد. سلول های بنیادی پیوندی پس از تزریق به مفصل آسیب دیده زانو از طریق مکانیسم های مختلفی کار می کنند:

اثرات ضد التهابی:

سلول های بنیادی دارای ویژگی های ضد التهابی قوی هستند. آنها سیستم ایمنی را کنترل می کنند و التهاب مفاصل را کاهش می دهند، که یکی از ویژگی های مشخص آرتروز است.

بازسازی بافت:

سلول های بنیادی می توانند در طی بازسازی بافت به سلول های تخصصی مانند غضروف ها (سلول های غضروفی) و استئوبلاست ها (سلول های استخوانی) تمایز پیدا کنند. سلول های بنیادی این توانایی را دارند که در صورت تزریق به مفصل آرتروز، بازسازی استخوان، غضروف و سایر ساختارهای مفصل آسیب دیده را تشویق کنند.

ترشح فاکتور رشد:

فاکتورهای رشد و سیتوکین های مختلف توسط سلول های بنیادی برای حمایت از بازسازی و ترمیم بافت ترشح می شوند. رگ زایی (رشد رگ‌های خونی جدید) را ترویج می‌کنند و ریزمحیط محلی را برای ایجاد شرایط ایده‌آل برای ترمیم بافت تنظیم می‌کنند.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *